Istraživački kutak

 

Virtualna nastava u drugim državama

 

Virtualna nastava svima nam je nova pojava te se još učimo kako ispuniti sva očekivanja profesora, ali i samih sebe. U ovo vrijeme svi se uzrujavamo oko nastave. Profesori žele sve dobro objasniti, učenici žele sve dobro shvatiti, a roditelji pomoći svojoj djeci oko nejasnoća. Trenutačno sve države prolaze kroz slične probleme, ali ih ne rješavaju sve na iste načine.

Učenici diljem svijeta ustaju iz kreveta i prvo što čine je paljenje uređaja kako bi sudjelovali na nastavi. Jedna od stranica na kojoj učenici u Americi imaju nastavu je Google Classroom, a uz to koriste i Google Meets te Zoom. Budući da je virtualna nastava drastična promjena, učenici imaju više posla oko školskih obaveza nego prije. Neki su razredi za vrijeme trajanja klasične nastave svoje zadaće rješavali u školi, uz pomoć profesora, što je sada uzrokovalo probleme jer profesori više nisu odmah pri ruci. Neki profesori ne određuju rok do kojega se treba poslati zadaća i ostali školski uradci što potiče na manjak zainteresiranosti i motivacije kod učenika. Naravno, nije svima uvijek sve jasno. Iz tog razloga imamo prijatelje koji su uvijek spremni pomoći, no sada, nažalost, nisu u stanju odgovoriti na sva pitanja pa učenici osjećaju nelagodu i krivnju pri postavljanju tih pitanja profesorima. Na pitanje preferiraju li virtualnu ili uobičajenu školu, većina učenika odgovara s „uobičajenu“ budući da se kao mana virtualne nastave ističe nedostatak socijalizacije te nostalgija za danima prevedenim u društvu školskih prijatelja. U nekim školama u Njemačkoj učenici nemaju tipičnu virtualnu školu, nego im profesori šalju zadatke e-mailom s određenim rokom za njihovo rješavanje. Nažalost, ti rokovi nisu isti te se učenici lako zbune. Uz e-mail, povremeno se koriste aplikacijom Anton na satu njemačkoga jezika. Dakako, promjena je vidljiva, no neki učenici imaju manje posla nego u školi na kakvu su navikli. Uz sve te promjene, jedna stvar je ostala ista, a to je teško ustajanje iz kreveta jer nastava u nekim njemačkim školama počinje znatno ranije nego u Hrvatskoj. U razredu uvijek postoje različiti tipovi učenika - oni marljivi te oni koji školu shvaćaju olako. Neki će učenici iskoristiti ovo stanje te ga zloupotrijebiti. Isto kao i u Americi, učenici više vole klasičnu nastavu radi okruženja i lakšeg razumijevanja gradiva.

Neke nove nametnute navike mogu djelovati zastrašujuće, ali složnošću i upornošću možemo proći kroz sve i izvući ono najbolje iz svake situacije. Za sada je najbolje ostati pozitivan oko svake situacije i negativan na zdravstvenom testiranju.

 

Autorica: Gabriela Golub, 7. e

Create Your Own Website With Webador